web analytics


Ljuvlig rödbets- & bönsallad med dijondressing

Rödbetssallad

Hör ni den här! Om ni har den minsta förkärlek för rödbetor så ska ni göra den här salladen. Det var ett tag sedan jag gjorde den men höftar ihop ett recept. Plockade även fram lite slattar ur frysen men om man håller sig någorlunda till ingredienserna så går det bra att göra på andra sätt också. Plockade fram black-eye-bönor, rött ris, matvete och kikärtor ur frysen som jag tinade. Rödbetorna kan kokas eller rostas i ugn dagen innan för att spara tid. Den verkar rätt anspråkslös men de söta rödbetorna tillsammans med senapsdressingen och de lena bönorna blir en riktig smaksensation, testa!

Ingredienser:
Ca 500 g rödbetor
2 salladslökar (rödlök går också bra)
1 tråg rucola, 70 g
10 romanticatomater
ca 400 g valfria bönor (en konservburk om du inte har några frysta)
2 dl matvete/rött ris (matvete finns också på konserv)

Dressing:
½ dl rapsolja
2 msk dijonsenap
2 msk majonäs (kan uteslutas)
2 msk vit balsamvinäger
½ tsk salt
1 krm svartpeppar

1. Skölj de grönsaker som behöver sköljas. Koka rödbetorna tills de är mjuka, ca 25-35 min. Häll av och låt svalna. Om du behöver koka matvete så passar det bra att göra det nu.

2. Strimla salladslöken, halvera tomaterna och skölj matvete/bönor om det behövs. Blanda alla ingredienser i en skål.

3. Skala och skär rödbetorna i 1-2 cm stora tärningar och blanda med grönsakerna i skålen.

4. Vispa ihop dressingen och ringla över den. Viktigt att du vispar för då blandas den ihop på ett helt annat sätt.

5. Servera!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

2 kommentarer hittills

 

Lämna en kommentar Kommentera här!

Gravatar Icon

Tack snälla du, vad roligt! Himla massa fina recept du hade här. :) Kram

Gravatar Icon

Detsamma!

TrackBack URI

Lämna en kommentar
Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

(måste anges)

(måste anges)




Jag älskar att laga mat helt enkelt. Inte så fancy-smanchy men med mycket kärlek och bra ingredienser. Brinner för ekologisk mat och försöker vara så klimatsmart som möjligt. Jobbar på Middagsfrid som menyplanerare, provlagare, receptskrivare och diverse annat fram till att mitt vikariat går ut i oktober. Vill du anställa en menyplanerare och matkreatör som brinner för bra mat och älskar att skriva? Kontakta mig! Jag vann priset som Årets mat- & bakblogg på Mammabloggalan 2012.
Mail lena (at)koala.nu

  @lenaolivia

bloglovin

Insta @lenaolivia

Appar Crock-pot Högtider Barnmat Sett i butik Koala´s Kitchen testar Fina fredag Redskap Kokböcker Kryddor Pasta, ris, gryn & korn Soppa Matsnack Snabbt LCHF/GI Sallad Lättlagat Fisk & skaldjur Söta saker Tips! Bakat, bröd, skorpor & fika Kyckling Kött Dressingar, marinader, smaksättningar, inläggningar, såser & röror Veggie Recept Yaddi-yadda