web analytics


Champinjoner

Nu är jag lite diskriminerande men vissa karlar ska inte få gå och handla själva! Jag och Jonne var och handlade och jag satte kurs mot champinjonerna. Såg då att det fans några fina, vita kvar men inte så många. En karl i 40-årsåldern hade precis parkerat sig framför champinjonerna och jag tänkte att, nu är det bye bye för fina champisar.
Men nejdå, han plockar åt sig av de fula, bruna (det är alltså inte skogschampinjonerna jag pratar om nu, utan de där fula, bruna, skrynkliga som ingen vill ha). Dessutom så plockar han nävar av dem utan urskiljning! Jag plockar försiktigt åt mig av mina fina, vita och tänker att nu kommer han fatta vilka som är bäst.
Nope!
Är det jag som är kräsen? jag kollar alltid efter de som ser fräschast ut, klämmer lite på dem, ibland sniffar jag t.o.m. på dem.
Plockar dem en i taget och kollar efter skavanker allt eftersom. Är det en tjejgrej? En koalagrej? vad?

Undrar vad hans fru tänkte när han kom hem med fulchampinjonerna.
- Jag visste att jag inte borde skickat karlsloken att handla, I knew it!

Poor thing.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

6 kommentarer hittills

 

Lämna en kommentar Kommentera här!

Gravatar Icon

Heh. Ja, jag är också himla noga. Man vill ju ha FINA champinjoner.

Gravatar Icon

Han kanske mest har varit van vid champinjoner i burk :biggrin: och de påminner ju om de där skrynkliga, bruna som jag också ratar :tongue:

Gravatar Icon

ha ha ha ha SÅÅÅÅ klockrent!!!! Slår vad om att han blev skickad på en extra shoppingtur med en stor lapp i handen, VITA FINA champinjoner..

Gravatar Icon

http://www.iform.se/polopoly.jsp?d=1273&a=10539

Oj, vad nyttigt det var med champisar!

Gravatar Icon

Tror nog att det beror på vem som lagar maten hemma.
Jag har efter lång och bokstavligt dyrköpt erfarenhet lärt mig att skriva väldigt detaljerade inköpslistor om det inte är jag som handlar maten.

Gravatar Icon

du gums, jag vrider också på varenda liten champinjon innan jag lägger den i pösen…
Det är bara o tacka o ta emot att gubben inte hade koll på vilka man ska ta *hehehe*
:grin:

TrackBack URI

Lämna en kommentar
Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

(måste anges)

(måste anges)




Jag älskar att laga mat helt enkelt. Inte så fancy-smanchy men med mycket kärlek och bra ingredienser. Brinner för ekologisk mat och försöker vara så klimatsmart som möjligt. Jobbar på Middagsfrid (Sveriges bästa matkasse) som menyplanerare, provlagare, receptskrivare och diverse annat. Trivs verkligen oförskämt bra och är så tacksam att jag får jobba med det jag älskar.

bloglovin

Koala´s Kitchen testar Crock-pot Appar Fina fredag Barnmat Redskap Sallad Kryddor Pasta, ris, gryn & korn LCHF/GI Soppa Snabbt Matsnack Söta saker Fisk & skaldjur Lättlagat Dressingar, marinader & röror Kyckling Bakat, bröd, skorpor & fika Kött Tips! Veggie Yaddi-yadda Recept

Sociala medier

Matbloggstoppen